Mango mağazasında Engelli Personel olmak

Mango mağazasında Engelli Personel olmak

Sadece Patronun Adının Nahman Olduğunu Bildiğim Bir İspanyol Markası olan Mango’nun  İstanbul Ataşehir de bulunan… Palladium Avm de ki Şubesinde, Fiziksel engelliler Vakfı tarafından Temizlik Personeli Olarak Aday Gösterildim.

Taksimde Bulunan Merkez Şube de Mülakata davet edilince gittim ve cafe tarzı bir bekleme salonunda bana verilen formu doldurduktan sonra sıramı beklemeye başladım.

Aynı alanda benden önce formaları doldurup teslim etmiş 4 aday daha gördüm. Her biri farklı bir masada oturmakta idi… Onları Görünce Bunlar sağlam tek engelli benim bunlardan birini alırlar beni almayacaklar. Ben bu kadar yolu boşuna geldim diye düşünürken isim isim insanları görüşmeye davet etmeye başladılar. Ayağa Kalkıp İçeriye giren herkesin Benden daha Engelli olduklarını fark ettim otururken belli olmuyormuş. Eyvah dedim kendi kendime bunlar sahiden engelli ben bunların yanında sağlam kalıyorum bunlardan birini alırlar beni almazlar. diye bir düşünce girdi aklıma.

  Sıra Bana Gelince

Evet sıra bana gelince içeriye girdim Birbirinden Hoş 2 bayan Karşıladı Orta boy bir toplantı masasının Tam ortasında  2 yan yana duran sandalyede oturuyorlardı. Karşılarındaki Tek Sandalyeye benim oturmamı istediler. ve bana birkaç soru sordular.

Daha önce nerelerde Çalıştınız diye sordular.

– Efendim benim daha evvel kendime ait su istasyonum vardı. Evlere damacana su servisi yapıyordum. Ayrıca babam dekorasyon ve tadilat işleri yapıyor. Onunla da uzun bir süre çalıştım. Resmi olarak sadece Soyak Evreka sitesinde Bahçıvanlık yapayım diye işe almışlardı. İnşaatı yeni tamamlanmıştı bize moloz ve pisliği temizlettikten sonra hepimizi işten çıkarttılar dedim.

   Referansınız Var mı ?

Bu moloz ve şantiye pisliğinin temizlenmesi 16 gün sürdü ve hepimizi işten çıkarttılar dedikten sonra… Daha sonralardan isminin Arzu Olduğunu Öğrendiğim Hanım efendi Masa Üzerinde Duran İçiŞeker dolu Kesme Kristal Gondol tarzı kaseyi yerinden tek eli ile kaldırarak mesela bunu Bu şekilde Kaldırıp Altını Silebilir misiniz diye sordu.

– O şekilde Kaldıramam fakat bir şekilde kaldırıp Altını siler ve yerine bırakırım eğer silinmesi gerekiyor ise diye cevap verdim.

Peki Referansınız Var mı ? diye sorulunca

Dediğim gibi daha önce hep serbest mesleklerde ve alt tabaka insanlar ile çalıştım bu sebeple ben herhangi birine bana referans olur musunuz diye sorsam referans nedir diye bana sorarlar dedim. Hem en iyi referans insanın kendisidir. Birlikte Çalışmadan Birbirimizi asla tanıyamayız diye cevap verdim.

Mangoda İşe Alınma Oranınız Yüzde Kaç ?

Konuşmaların Son aşamasında bayanlardan birinin Şevket bey size Göre Mango Mağazalarında çalışma oranınız % kaç diye sordu. bende %20 diye cevap verdim.

Neden %20 diye sorunca da aşağıda 4 kişi daha vardı bekleyen birde beni sayarsanız 5 kişi eder yüzdeye bölersek kişi başına %20 düşer diye cevap verince kimliğimin yanımda olup olmadığını sordular. Evet yanımda ne için dedim. Bu cevabı vermek bile Sizin oranınızı  %100 e taşır işe alındınız… 2 aylık bir deneme süreniz olacak sonrasında performansınıza göre karar verilecek dediler. 1.5 yıl Mağazada çalıştım….

 Neden İşi Bıraktım

Düzgün bir çalışma Ortamı olarak başladığım iş yerinde Müdür mağazada yokken yardımcıları bana kötü davranmaya başlamışlardı. Son olarak Mağazadaki personellerden birinin soyunma odasında çantasından hala ne kadar olduğunu bilmediğim bir miktarda… Parasının ve bir paket sigarasının çalındığını duydum. Bu olay 1önceki ayın 16 sında vuku bulmuş ama sonraki ayın 2 sinde gündeme gelmişti. Ayın 1 inde hepimiz Maaş almıştık herkesin cebinde parası vardı 15 gün çnce kaybolan bir parayı maaş aldığımız gün gündeme taşımak bana hiç iyi niyetli gelmemişti. Üzerlerimizi Aradılar. Sürekli çay molasına, yemek molasına wc ye ve eve gidip gelirken üstümüzü arıyorlardı. İşi bırakma sebebim O zamanki stajyer Müdür yardımcısı Olan Seda Hanımın Elini Müşterilerin yanında cebime sokması olmuştu fakat parayı kimin aldığı hala bulunamadığı için işi bırakamıyordum. son olarak parayı alan arkadaş Çocuğum hastaydı ilaç alacaktım diye itirafta bulunca.

Madem Aradığınız kişiyi buldunuz ben artık Burada çalışmak istemiyorum Çünkü Hayatımda İlk defa… Biri ellerini ceplerime sokarak. Başkalarına Ait olan bir şeyler aramıştı ve çok üzülmüştüm utanma duygusunu söylemiyorum bile

Neticede Kaliteli bir Firma Maaş Ödemelerinde asla sorun olmadı. yeni yılda hediyeler verilirdi. Ancak Müdürün izinli olduğu günlerde.. Yardımcılar ile çalışmak zorunda kaldığım günlerde her sabah işe gelirken… Acaba Bu gün ne olacak diye korka korka geliyordum. işte bu korku beni ordan Ayırdıktan sonra Emaar Square Avm Şantiyesinde bulunan. Şantiye ofislerinde Bilgi İşlem Sorumlusu derecesine Yükseltmiş oldu. Kimseye Kızgın Yada Kırgın değilim

Author: sevket yavuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir